pondelok 9. apríla 2012

Blogy v slovenčine a v angličtine - ktoré viac zarábajú?

Klasická dilema. Človek si chce založiť blog, aby si prostredníctvom zobrazovania reklamy niečo privyrobil, avšak nevie sa rozhodnúť, či písať v rodnom jazyku, alebo v niektorom z najrozšírenejších jazykov - angličtine, španielčine, francúzštine, nemčine, ruštine.

Logika je jasná - v rozšírenejších jazykoch je oveľa viac potenciálnych čitateľov, než v lokálnych jazykoch typu slovenčina, preto by mala byť návštevnosť o to vyššia, o čo je daný jazyk rozšírenejší. Má to však háčik. S rozšírenosťou jazyka stúpa aj počet autorov píšucich v danom jazyku. Pomer autorov a čitateľov je preto v rámci viacerých jazykov viac-menej rovnaký. Každý blogger sa preto časom dopracuje k zisteniu, že rozhodujúci je obsah a nie jazyk, v ktorom je blog napísaný.

Samozrejme, veľa záleží aj od zvolenej nosnej témy blogu. V princípe však na internete platí to isté, ako v bežnom živote na trhu - so stúpajúcim dopytom (čitateľmi) stúpa aj ponuka (autori) a tým pádom stúpa aj konkurencia.

Aby som znázornil, že aj písanie slovenských blogov má zmysel, skúsme sa na chvíľu presunúť mimo teritória bloggerov - do komerčnej sféry novinárov.
Denník SME máva niekedy pri niektorých článkoch za 24 hodín až do 300 000 čitateľov. Žiaden blog niečo také nikdy nedosiahne, avšak je to názorná ukážka toho, že priestor slovenského internetu až taký malý nie je. Pri miere preklikov cca. 2% (štandardná priemerná miera preklikov PPC reklamy, ktorú možem potvrdiť aj ja na tomto blogu) je to na jeden článok v priebehu jedného dňa cca. 6000 klikov. Pri priemernej cene za klik dajme tomu 0,50 EUR to dáva 3000 EUR za jeden článok za deň.
300 000 čitateľov na článok za deň je horná hranica, ktorá sa v priestore slovenského internetu ťažko prekonáva, avšak priemerná návštevnosť top 20 článkov za deň je na SME okolo 50 000 čitateľov na článok. 50 000 * 20 = 1 000 000 zobrazení denne. A to som uvažoval iba o top 20 článkoch dňa.

Pre bežného bloggera sú uvedené čísla iba nedosiahnuteľným snom. Názorne však ukazujú, že blogovanie v slovenskom jazyku netreba hneď zavrhovať. Aj keby blogger dosiahol iba malé percento vyššie uvedenej návštevnosti, tak si celkom pekne privyrobí.

Content is king - dobrý obsah rozhoduje. Okrem tohto blogu mám aj testovací blog v anglickom jazyku a môžem potvrdiť, že návštevnosť mám oveľa vyššiu na slovenskom blogu (aj keď to stále nie je nič svetoborné).

3 komentáre:

  1. dobry den
    ja vlastnim blog
    http://elizabehtin.wordpress.com/
    a tiez by som si ho chcela spolatnit, len neviem akohnut?
    a pozeram ze tu mate mnozstvo reklamy
    nemohli by ste nam napisat, ako mame postupovat a co je dobre a co nie a ako ist na to a comu sa vyhnut?
    dakujem a prajem pekny den :-)))

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Zdravim Elizabeth,
      dakujem za zaujimavy podnet na dalsi prispevok do blogu. Rad pisem o veciach, ktore ludi zaujimaju a preto sa urcite zamyslim nad Tvojou otazkou a nieco k tomu napisem. Bohuzial momentalne mam v zivote hekticke obdobie a preto si len velmi tazko hladam cas na blogovanie.
      Sem tam sa sem pozri, co je nove a urcite tu casom najdes aj odpoved na Tvoju otazku.

      Prajem pekny den a uspesne blogovanie - vidim, ze si na svojom blogu celkom aktivna.

      Odstrániť
  2. Zaujímavá úvaha.... ja sa na to pozerám zase z pohľadu čitateľa a toho kto hľadá kvalitné info. Vychádza mi to tak, že najkvalitnejšie info nájdem v anglických blogoch a článkoch, kedže základna slovensky hovoriacich ľudí je menšia ako anglických, tak štatistika nepustí :) Samozrejme je dobré vedieť najpr anglicky, ja sa učím pomocou metódy Imitum, celkom fajn vecička na doma www.anglictina-bez-biflovania.sk/anglictina-pre-husakove-deti?a_box=y7x556ws

    OdpovedaťOdstrániť