štvrtok 15. decembra 2011

Škodlivosť štátnych dotácií poskytnutých investorom

Obrázok: http://www.cas.sk/
Dotácie poskytované štátom pre veľkých investorov, predovšetkým pre veľkých zahraničných investorov, sa stali bežnou súčasťou života na Slovensku. Ostatné firmy, ktoré dotácie nedostanú, sa automaticky dostávajú do konkurenčnej nevýhody, čo je málo spomínaná, avšak veľmi podstatná odvrátená strana dotačnej politiky. Nehovoriac o tom, že firma, ktorá dotáciu dostane, sa u nás väčšinou "ohreje" iba krátko a po uplynutí dotačného obdobia sa presunie tam, kde jej dajú ďalšie dotácie.

Krátkozrakosť dotácií sa mi opäť potvrdila po prečítaní veľmi inšpirujúceho článku o požiadavke firmy Universal Media Corporation (UMC). Pokiaľ štát neposkytne firme UMC rovnaké dotácie, aké poskytol jej konkurentom, UMC je pripravená odísť zo Slovenska.

Povedzme si na rovinu, že štátne dotácie ekonomike viac škodia, ako pomáhajú. Presne podľa hesla "cesta do pekla je dláždená dobrými úmyslami" možno vidieť, že dotácie z krátkodobého hľadiska ekonomike pomôžu, avšak z dlhodobého hľadiska sa ukazujú ako škodiaci, brzdiaci a zaťažujúci element trhu.

V nasledujúcich bodoch sa pokúsim zhrnúť dôsledky dotačnej politiky:
  • Štát sa sám stavia do nevýhodnej, poddajnej pozície.
  • Nízka stabilita investora - investor sa správa ako kobylka, t.j. po uplynutí stanovenej doby a vyžratí všetkého, čo sa vyžrať dalo, sa opäť presunie ďalej.
  • Destabilizácia trhu - poskytnutie konkurenčnej výhody jednotlivým firmám za peniaze (t.j. z daní) ostatných firiem. Firmy bez dotácií si tým pádom platia vlastných konkurentov.
  • V drvivej väčšine boli dotované firmy typu "montážna hala". Biotechnológie, nanotechnológie, vývoj (napr. elektroniky) a výskum si západ nechá pre seba, aby mal z čoho žiť. Stali sme sa Čínou Európy.
  • Podľa častého tvrdenia na internetových diskusiách prišlo Slovensko o 47 mld. EUR priamo na investičných stimuloch od prvého roku ich poskytovania. Bohužiaľ, tento údaj sa mi nepodarilo overiť. Predpokladám, že išlo o poskytnutie daňových úľav v kombinácii s nenávratnými pôžičkami. Vďaka týmto investíciám Slovensko aj niečo zarobilo, možno aj viac ako sme investorom poskytli, nakoľko daňové úľavy predstavujú peniaze, ktoré sme v danom čase nemali a v neskoršom čase sme ich mať mohli, ale aj nemuseli. Do úvahy však treba zahrnúť aj škody spôsobené deformáciou a rozbíjaním trhu, ako som písal vyššie. Vo výsledku je potom veľmi reálne, že z dlhodobého hľadiska budeme vďaka stimulom ekonomicky v mínuse.
  • Iba málokedy sa urobil audit, či boli u všetkých dotovaných firiem naplnené dohadované počty zamestnancov a iné podmienky poskytnutia stimulov.
  • Ak sa audit plnenia podmienok aj spravil, narazilo sa na nízku vymožiťeľnosť požiadaviek na plnenie dohody, nakoľko štát je v nevýhodnej pozícii a investor môže kedykoľvek odísť, ak by mu niekto kládol nepríjemné otázky alebo požiadavky.

Reakcia firmy UMC je logická. UMC je dosť veľká a zároveň dosť mobilná na to, aby mohla štát vydierať rovnako, ako to robia jej konkurenti. Bolo by hlúpe, keby to UMC nechalo iba tak a nečinne sa prizeralo, ako štát vykrmuje jej konkurenciu a im nedá nič. V obchode je to bežná vec - ak dodávateľ začne kaziť trh tým, že podporuje viac môjho konkurenta (napr. vyšším rabatom), existuje iba jediná možnosť, ako sa zachovať: najprv dodávateľa upozorním, že toto sa nerobí, a keď sa nič nezmení, je na čase zmeniť dodávateľa. Vo svete štátnych dotácií to pre UMC znamená zmenu štátu, v ktorom bude pôsobiť. V praxi je to trochu komplikovanejšie, keďže takéto niečo si môže dovoliť iba firma, ktorá má nízku previazanosť s miestom pôsobenia (v analógii obchodného sveta to znamená nízku previazanosť s dodávateľom). Princíp je však pri štátnych dotáciách, aj v obchode, rovnaký. Byť ticho a nečinne sa prizerať znamená ohrozenie existencie firmy.

Hádam nemusím pripomínať, že rovnako nezmyselné a škodlivé sú dotácie EÚ. Akékoľvek. Deformujú trh, diskriminujú väčšinu. Znevýhodňujú nielen firmy, ale aj celé štáty v EÚ navzájom.

Systematická podpora malého a stredného podnikania sa na Slovensku nikdy neudiala, napriek opakovaným tvrdeniam politikov, že budú tento segment trhu podporovať.  Dotácie veľkým investorom sú s takýmito tvrdeniami v protiklade. Hlúpe jednorazové drobné príspevky na založenie živnosti a podobné záležitosti nepovažujem za systematickú podporu. Keď je možné odpustiť dane na dlhé obdobie veľkým hráčom (nehovoriac o nenávratných pôžičkách), potom musí byť možné odpustiť dane aj všetkým ostatným - najmä tým menším, ktorí tvoria jadro ekonomiky, nakoľko majú väzby na región, v ktorom pôsobia.

Existuje teoretická možnosť založiť združenie malých firiem schopných rýchlo sa presunúť za hranice s cieľom žiadať dotácie vydieraním podľa vzoru veľkých hráčov. Toto však v slovenských podmienkach považujem skôr za utópiu.

Na záver by som chcel zdôrazniť, že nie som proti zahraničným investorom. Podľa mňa ich potrebujeme. Som iba proti ich lákaniu cez nesystémové a nespravodlivé dotácie. Lákať investorov by sme mali predovšetkým transparentnými pravidlami, fungujúcim rýchlym súdnictvom, vymožiteľnosťou práva, nízkymi daňami a odvodmi (rovnako pre každého, pre malú aj veľkú firmu, t.j. bez nutnosti vylobovať si nízke dane a odvody individuálnym rokovaním so štátom), vybudovanou infraštruktúrou a kvalitnou pracovnou silou, ktorá sa nemusí pýšiť tým, že je lacná, ale namiesto toho sa bude pýšiť tým, že je vzdelaná vďaka kvalitnému systému školstva. Pre politikov je však vždy jednoduchšie namiesto riešenia týchto skutočných problémov lákať investorov ich podplácaním cez investičné stimuly vo forme dotácií alebo úľav.

nedeľa 4. decembra 2011

Myšlienka dňa

V súvislosti s aktuálnym finančným systémom:

Princíp je jednoduchý a každý kto hral monopoly to pozná. Od momentu, keď jeden hráč získa väčšinu, je GAME OVER.

sobota 19. novembra 2011

Transformácia medzi maržou a obchodnou prirážkou

V predchádzajúcom blogu som sa pokúsil objasniť pojmy marža, rabat a obchodná prirážka. V použitom príklade som spomenul nutnosť transformácie marže na obchodnú prirážku. Cieľom bolo zistiť, akú obchodnú prirážku potrebuje obchodník mať, aby dosiahol stanovenú maržu. Otázka môže znieť aj opačne, t.j. akú maržu má obchodník pri stanovenej obchodnej prirážke. Poďme si teda ukázať, ako takéto transformácie vykonať. Bude nám k tomu stačiť matematika základnej školy.

Základom je zostavenie dvoch jednoduchých rovníc na základe definície marže a obchodnej prirážky:
  • MOC - [M / 100] * MOC = VOC
  • VOC + [P / 100] * VOC = MOC
M - Marža
P - Prirážka
MOC - maloobchodná cena (predajná cena)
VOC - veľkoobchodná cena (nákupná cena)

Jednoduchou úpravou uvedených rovníc dostaneme nasledovný medzikrok:
  • MOC (1 - M/100) = VOC
  • VOC (1 + P/100) = MOC
Spojením takto pripravených rovníc dostaneme základnú rovnicu vyjadrujúcu vzťah medzi maržou a obchodnou prirážkou:
  • (1 + P/100) (1 - M/100) = 1
Táto základná rovnica má nasledovné 2 riešenia:
  • P = 100 M / (100 - M)
  • M = 100 P / (100 + P)

A je to. Keď chceme z marže vypočítat prirážku, dosadíme do prevého vzorca výšku marže. Keď chceme z prirážky vypočítať maržu, dosadíme do druhého vzorca výšku prirážky.

Príklad 1: Obchodník si stanovil maržu 60%. Po dosadení čísla 60 do prvého vzorca zistíme, že si obchodník musí prirátať prirážku 150% ku svojej nákupnej cene, aby dosiahol stanovenú maržu.

Príklad 2: Obchodník si stanovil prirážku 120% k nákupnej cene. Po dosadení čísla 120 do druhého vzorca zistíme, že obchodník podniká s maržou 54,54%.

utorok 8. novembra 2011

Obchodná prirážka, Marža, Rabat - Definícia pojmov

Dnes som mal s kolegom v práci, absolventom Ekonomickej univerzity v Bratislave, výmenu názorov ohľadom pojmu "marža". Takúto diskusiu som zažil už veľakrát. Ľudia, často aj podnikatelia, nepoznajú presný význam týchto pojmov, ktoré používajú, a tým vnášajú do diskusie omyly a nepochopenia.

Aby som kolegovi dokázal, že sa mýli, musel som trochu posurfovať po internete. Ihneď som zistil, že cca 25% webstránok, ako aj 25% diskutujúcich na diskusiách, má mylnú definíciu pojmov "marža", "rabat", "obchodná prirážka".

Poďme si teda uvedené pojmy objasniť:
  • Obchodná prirážka - percentuálne vyjadrenie navýšenia nákupnej ceny. Základ tvorí nákupná cena. Ide teda o percentuálne vyjadrenie rozdielu medzi nákupnou a predajnou cenou voči nákupnej cene.
    Vzorec na výpočet: [(P - N) / N] * 100%
  • Marža - percentuálne vyjadrenie výnosu z predaja. Základ tvorí predajná cena. Ide teda o percentuálne vyjadrenie rozdielu medzi nákupnou a predajnou cenou voči predajnej cene.
    Vzorec na výpočet: [(P - N) / P] * 100%
  • Rabat - percentuálne vyjadrenie zľavy. Základ tvorí predajná cena. Ide teda o percentuálne vyjadrenie rozdielu medzi nákupnou a predajnou cenou voči predajnej cene.
    Vzorec na výpočet: [(P - N) / P] * 100%
P - predajná cena
N - nákupná cena

Ako vidno, vzorce na výpočet marže a rabatu sú rovnaké. Rozdiel medzi maržou a rabatom je najmä filozofický. Marža a rabat dávajú rôzne percentuálne výsledky vďaka tomu, že predajná a nákupná cena nie je v oboch prípadoch to isté. Rozdiel je v kontexte, nakoľko marža sa používa v kontexte predávajúceho a rabat sa používa v kontexte kupujúceho.

Ľudia si často mýlia pojmy marža, rabat a obchodná prirážka. Najčastejším omylom je, že si maržu zamieňajú s obchodnou prirážkou - považujú to za to isté, čo je obrovský omyl, nakoľko rozdiel v použitých základoch je veľmi dôležitý. Pri diskusii odberateľa s dodávateľom potom vznikajú veľké problémy, najmä keď príde prvá faktúra a jedna zo strán sa čuduje "chybným" údajom.

Zo vzorcov, ktoré som uviedol, plynie jedno veľmi dôležité ponaučenie: Marža nikdy nemôže byť viac ako 100%. Nech by si obchodník stanovil akúkoľvek obchodnú prirážku (kľudne aj 5000%), nikdy sa nedostane na 100% maržu. Matematicky vzato, marža vo výške 100% znamená dve veci:
  • buď obchodník nakupuje za 0 EUR,
  • alebo si obchodník stanovil obchodnú prirážku nekonečno percent.
Oba prípady sú dosť absurdné na to, aby bolo možné konštatovať, že 100% marža neexistuje. Kto tvrdí, že obchodníci majú 100% a väčšie marže, ten nevie, o čom hovorí. Vyskytuje sa to najmä u niektorých politikov, často však aj u neskúsených podnikateľov.

Pre lepšie objasnenie uvedených definícií a vzorcov si uveďme malý príklad:
  • Dodávateľ nakúpi alebo vyrobí svoj ponúkaný tovar za 40€. Nazvime túto cenu základnou výrobnou cenou (ZVC).
  • Dodávateľ má stanovenú predajnú cenu tovaru 100€. Nazvime túto cenu odporúčanou maloobchodnou cenou (OMC).
  • Dodávateľ ponúka obchodníkovi rabat 50% z OMC pri odbere 30 kusov tovaru. Cena po odpočítaní rabatu je teda 50€. Z pohľadu dodávateľa ide o predajnú cenu pre konkrétneho obchodníka pri konkrétnom odbernom množstve. Nazvime túto cenu veľkoobchodnou cenou (VC).
  • Z vyššie uvedeného vyplýva, že dodávateľ má stanovenú maloobchodnú maržu 60% (ZVC = 40€, OMC = 100€). Ako vidno, v tomto kontexte je marža dodávateľa 60% odlišná od rabatu obchodníka 50%, napriek rovnakým použitým vzorcom a aj napriek rovnakej OMC. Je to spôsobené odlišnými obstarávacími cenami dodávateľa a obchodníka - obstarávacia cena dodávateľa je ZVC = 40€ a obstarávacia cena obchodníka je VC = 50€. Preto je pri aplikovaní vzorcov vždy dôležitý kontext.
  • Poznámka: Maloobchodná prirážka dodávateľa je 150% (ZVC = 40€, OMC = 100€). Maloobchodná marža 60% je odlišná od maloobchodnej prirážky 150% vďaka rozdielnym použitým základom (t.j. operuje sa s rovnakými číslami, ale rozdielnymi vzorcami).
  • Poznámka: Veľkoobchodná marža dodávateľa je 20% (ZVC = 40€, VC = 50€) a veľkoobchodná prirážka dodávateľa je 25% (ZVC = 40€, VC = 50€).
  • Pokračujme ďalej v príklade. Obchodník je obchodníkom preto, že chce tovar nakúpený od dodávateľa ďalej predať svojmu odberateľovi - zákazníkovi. Obchodník si stanovil, že chce mať maržu 55%. Aby si z takto stanovenej marže zistil, akú stanoví predajnú cenu, musí najprv transformáciou vypočítať, akú obchodnú prirážku musí mať, aby mal maržu 55%. Keďže je obchodník zdatný v matematike, nerobilo mu žiaden problém výpočtom zistiť, že hľadaná obchodná prirážka je 122,22%. Následne už nie je problém z VC 50€ vypočítať, že jeho predajná cena, nazvime ju maloobchodná cena (MC), bude 111,11€.
  • Poznámka: Ako vidno, OMC 100€ je odlišná od MC 111,11€. Je to kvôli tomu, že obchodník si stanovil svoju maržu podľa vlastného rozhodnutia.
  • Poznámka: Obchodník má teda rabat u dodávateľa 50% a zároveň má stanovenú maržu 55%. Predpokladom je, že jeho odberateľ (zákazník) nedostane žiaden rabat, nakoľko prípadný rabat zákazníka znižuje obchodníkovu maržu.
Otázka na záver: Kedy je výška rabatu totožná s výškou marže? Z pohľadu obchodníka takáto situácia nastáva, keď sú súčasne splnené nasledovné podmienky:
  • Obchodník akceptuje OMC stanovenú dodávateľom. Vtedy MC = OMC.
  • Obchodníkov odberateľ (zákazník) nedostane žiaden rabat.
Ak by teda obchodník z uvedeného príkladu predával tovar za 100€, tak jeho marža by bola 50% a bola by totožná s rabatom 50%, ktorý dostal od dodávateľa.

Vo všetkých uvedených príkladoch som zámerne operoval s cenami bez bližšieho určenia, či sa jedná o ceny bez DPH, alebo s DPH. Ako do výpočtu marže, rabatu a obchodnej prirážky vstupuje výška DPH uvádzam v diskusii nižšie aj s názorným číselným príkladom.

Aby som dokázal, že vyššie uvedené definície a vzorce sú správne, ponúkam viacero odkazov na domáce aj zahraničné zdroje, ktoré tvrdia to isté:

piatok 4. novembra 2011

Možné príčiny úspechu kapitalizmu

Obrázok: tapetky.sk

Po tom, čo sa teraz deje, som sa utvrdil v tom, že ak by Gorbačov nepredal východný blok, tak by táto tzv. kríza postihla západ už oveľa skôr. Dokázali prežiť cca 20 rokov len preto, lebo sa im otvorili nové trhy. Teraz už nemajú kam expandovať, Rusi a Čína ich vykopli, tak sa to celé zrúti, pretože všetko sa robilo na dlh len aby ukázali, akí sú efektívni a ako predbiehajú východný blok.


Takto. Východný blok predbehli technologicky vďaka II svetovej vojne, pretože do Ameriky utiekli tisíce vedcov, a Amerika poskytla technológie západnej Európe. Bohatstvom ho predbehli vďaka koloniálnej politike. Každý jeden štát západnej Európy má zopár štátov v krajinách tretieho sveta, odkiaľ má prakticky zadarmo suroviny a lacnú pracovnú silu. A ľudia v západnej Európe majú vysoké mzdy vďaka tomu, že potrebovali súperiť s východným blokom. Preto tie socialistické móresy ako odbory, vysoké dôchodky a tak. Lenže čo raz už dali ľuďom, im len tak ľahko nevezmú späť. Musí byť na to nejaký sofistikovaný dôvod. Niečo ako celosvetová recesia, ktorá vznikla vo svete z ničoho nič ako rakovina a treba proti nej bojovať.
Kapitalizmus môže dobre fungovať len pri neobmedzených prírodných zdrojoch. Fungoval dobre v Amerike, keď vyvraždili pôvodné obyvateľsto a zadarmo rozdávali pôdu, ktorá im nepatrila. Keby si mali Američania túto pôdu kúpiť, za nerastné zdroje zaplatiť, tak by sa žiaden kapitalistický zázrak nekonal. Druhý spôsob fungovania kapitalizmu je vo vyciciavaní chudobnejších štátov - buď bývalých kolónií, alebo nových (napr. Slovensko, Česko, Poľsko atď.). Najviac ma rozčulujú Slováci, čo tvrdia, že tvrdou prácou západ dobehneme. Ja som tam bol dosť dlho. V živote som nevidel Nemca, alebo Holanďana pracovať viac, ako Slováka. Oni žijú z našej práce. Za lacný peniaz si nás kúpili. Viete za aký? Za ten, čo ho dokáže (dokázala) ich centrálna banka vytlačiť v neobmedzenom množstve a nie je krytý ničím.

streda 26. októbra 2011

Myšlienka dňa

Skutočný optimizmus nespočíva v presvedčení, že všetko pôjde dobre, ale v názore, že nie všetko skončí fiaskom.

piatok 21. októbra 2011

Myšlienka dňa

Reakcia diskutéra na tému Mikloš pripustil navýšenie budúcoročného deficitu:
  • "chcel by som vidieť Mikloša keby jeho žena systematicky viac minula ako zarobila a navyše by mu oznámila, že budúci rok minie ešte viac :-))"

pondelok 17. októbra 2011

Nikdy nezabudneme. Euroval 13.10.2011.

Obrázok: ondrias.sk
Navýšenie eurovalu bolo schválené. Zoznam tých, ktorí za euroval hlasovali, je tu:

Prispievateľ "pyramidasovayou" to na diskusii SME vystihol najlepšie:

Nikdy nezabudneme na vlastizradu spáchanú na slovenských daňovníkoch dňa 13.10.2011. Bol to jedovatý nôž zapichnutý do srdca slušných občanov tohoto štátu, bola znásilnená ústava, sloboda, verejná mienka. Spáchali genocídu, popreli občiansku spoločnosť, zničili slobodu a uvrhli občanov do dlhového otroctva. Tieto mená hlasov za euroval budú vtesané do histórie ako memento pre politikov, ktorí zničia život našich generácií, budú symbolom zapredancov, ktorí predali svoj štát za tučný bakšiš od bankstrov, sú symbolom bezcharakternosti, úbohosti, zvrátenosti našich politikov, symbolom toho, ako hlboko si náš názor nevážia a ako nami opovrhujú. Každý obyvateľ SR je oddnes "dlžný" EÚ ďalších 1426€ a to sa uvažuje o opakovaní eurovalu. To, čo sa dialo v parlamente v ten deň bol hon na čarodejnice a inkvizícia strany, ktorá sa postavila na odpor voči tej neslobode a diktátu, ktorý sa na nás valí z Bruselu od nevolených bruselských úradníkov. To, čo schválili poslanci Smeru, SDKÚ-DS, Mostu a KDH, bola bezpodmienečná kapitulácia, kapitulácia, ktorá sa propagandisticky vydáva za úspech, pričom je to obyčajná ohavnosť.
13.10.2011 bola schválením eurovalu pošliapaná sloboda tohto národa. Zobrali nám slobodu a nastolili totalitu. Nepodrobili nás tankami - to nepotrebujú, pretože máme úplatných politikov, podrobili nás dlhom. Slováci, stali sa z nás dlhoví otroci vydaní napospas bankárom. Na Slovensku sa udiala druhá normalizácia. Tentokrát to nie je voči Moskve, ale voči Bruselu. Fico je druhým Gustávom Husákom. To, čo demonštrovali SDKÚ-DS + KDH + Most-Híd v parlamente pri druhom kole schvaľovania navýšenia eurovalu, mi silno pripomínalo rokovanie Brežneva so Svobodom, Dubčekom a spol. v Moskve, keď podpísali protokol, v ktorom sa okupácia v roku 1968 zmenila na internacionálnu pomoc. Totalitu Moskvy nám dnes nahradila arogancia Bruselu.
Ďakujem Vám pán Sulík za 44 hodín slobody. Sme Vašimi dlžníkmi, len si teraz musíte dávať na seba lepší pozor.

44 hodín slobody bolo víťazstvo zdravého rozumu. Krátko, ale predsa.
Nikdy nezabudneme.

streda 12. októbra 2011

Víťazstvo zdravého rozumu

Včera padla vláda.
Napriek tvrdeniam všetkých skeptikov dodržala SaS svoje slovo a nepodporila rozšírenie Eurovalu. Zaujímavé na včerajšom hlasovaní bolo najmä hlasovanie poslancov za SDKÚ-DS. Všetci hlasovali za Euroval. Tým sa otočili chrbtom k svojím voličom, ktorým tvrdili, že sú proti ďalšej pôžičke Grécku. Každému je jasné, že by prostriedky z navýšeného Eurovalu smerovali najprv do Grécka, až potom do ďalších krajín Eurozóny.

Odporúčam pozrieť si TENTO PREDVOLEBNÝ DOKUMENT. Viacerým ľuďom to môže otvoriť oči.

Svoj názor na Euroval som už vyjadril v predchádzajúcom blogu. Obávam sa, že navýšenie Eurovalu prejde v druhom hlasovaní, kedy bude SaS opäť proti, avšak Smer už zahlasuje za schválenie. Napriek tomu som rád, že zdravý rozum nie je nadobro pochovaný a že sa našiel niekto, kto svoje slovo dodržiava.

pondelok 10. októbra 2011

Euroval, Euroval 2, Euroval 3

Obrázok: spravy.pravda.sk
Je iba málo vecí, ktoré ma dokážu naozaj rozčúliť. Jedna z nich je rozdávanie mojich peňazí nezodpovedným ľuďom. V normálnom svete si každý človek uvedomuje, že keď si vezme úver, tak raz určite príde čas splácania. Lenže my nežijeme v normálnom svete. Žijeme vo svete, kde je najlepšou stratégiou požičiať si čo najviac peňazí, rozdať ich vlastnému obyvateľstvu a následne odmietnuť splácať.

Bohužiaľ, realita je taká, aká je. Do hry sa zamontovala Európska únia s tvrdením, že problémy so splácaním pôžičiek sa vyriešia ďalšími pôžičkami. S tým ide ruka v ruke aj tlak na všetky štáty eurozóny, aby schválili Euroval, Euroval 2, atď. Hlavným argumentom je, že keď to schvália ostatné krajiny, tak musíme aj my. Lenže, my nič nemusíme! Nie sme otrokom Nemecka a Francúzska. Sme svojprávny rovnocenný člen elitného klubu a ostatní sú povinní rešpektovať naše rozhodnutia. Našou úlohou je zastupovať naše záujmy a nie záujmy Nemecka, Francúzka a ostatných krajín, ktoré sa cez Eurovaly snažia zachrániť svoje vlastné banky z cudzích (t.j. mojich) peňazí. My sme si svoje banky už ozdravovali a stálo nás to vtedajších 100 miliárd korún. Nikto nám s tým vtedy nepomohol. NIKTO! Odmietam preto z mojich peňazí zachraňovať Francúzske a Nemecké banky pod zámienkou záchrany Grécka a iných štátov. Rovnako odmietam argumentáciu, že niečo musíme schváliť. Nech si to vydieranie s narušením vzťahov so zvyškom Európy nechajú pre niekoho mentálne menej zdatného. To, čo najviac narušuje vzťahy v Európe, je klamanie a nedodržiavanie existujúcich pravidiel. Vzťahy narušujú aj žiadosti o pomoc oveľa bohatším štátom, ktoré sa navyše do nepríjemnej situácie dostali vlastnou vinou. Nestala sa žiadna prírodná katastrofa, preto pojem "solidarita" nie je na mieste.

Čo katastrofické sa stane, keď sa Euroval neschváli, ma nezaujíma. Aby došlo k náprave, musí najskôr prísť k bolestivému pádu. Len tak sa Európa naučí ctiť poctivosť, slušnosť a zodpovednosť. Len tak sa Európa naučí rešpektovať svoje vlastné pravidlá.

František Ksenzsigh vo svojom blogu "Socialistickej Európskej 17 nepomôže ani 2 biliónový Euroval" veľmi pekne vystihol smutnú pravdu o socializme v Európe. Raz však príde čas, keď si ľudia uvedomia, že takto to ďalej nejde.

štvrtok 22. septembra 2011

Zaujímavé nástroje od Google

Obrázok: www.visibility.sk
Málokto vie, koľko nástrojov Google vytvoril. Spomedzi všetkých uvádzam tie, ktoré aspoň občas používam, pričom na všetky uvedené stačí iba jedno jediné (univerzálne) Google konto:
  
  • Vyhľadávanie Google: http://www.google.com/
    • najrozšírenejšie vyhľadávanie, pozná ho hádam každý
  • Vlastné prispôsobené vyhľadávanie: http://www.google.com/cse/
    • je možné zakomponovať ho do vlastnej webstránky (nie je to však nevyhnutné)
    • je možné prepojiť ho s Google AdSense a tak zarábať na reklame
    • vhodné pre tých, ktorí chcú zarábať zobrazovaním reklamy na vlastnej webstránke
    • obsahuje základné prehľady a štatistiky o zárobkoch
    • je možné prepojiť ho s Google Analytics
    • vhodné pre tých, ktorí chcú propagovať svoje webstránky cez platenú reklamu
    • obsahuje prehľady a štatistiky o vlastných prebiehajúcich reklamných kampaniach
    • je možné prepojiť ho s Google Analytics
  • Google AdWords - Analýza hľadanosti kľúčových slov: http://adwords.google.com/select/KeywordToolExternal
    • výborný nástroj pre tých, ktorí chcú zistiť, aké kľúčové slová ľudia cez Google vyhľadávajú
    • počet vyhľadávaní kľúčových slov za mesiac, počet resp. pomer konkurenčných stránok pre dané slovo alebo frázu, atď.
  • Google Insights for Search: http://www.google.com/insights/search/
    • výborný nástroj na zistenie priebehu vyhľadávania kľúčových slov v čase
    • voľba rôznych (aj dlhších, ročných) období, výstup v grafe, na mape, porovnanie s príbuznými frázami, a pod.
    • rýchlo a ľahko možno zistiť, ktoré kľúčové slová alebo frázy sú na ústupe vo vyhľadávaní a ktoré sú na vzostupe
    • ľahko možno identifikovať sezónne vplyvy
    • analytické a štatistické prehľady o návštevnosti vlastných webstránok
    • prehľady pre všetky vlastnené webstránky pod jednou strechou, t.j. pod jedným Google-kontom
    • detailnejšie prehľady o zárobkoch v Google AdSense (pokiaľ je s ním prepojený - viď vyššie)
    • detailnejšie prehľady o kampaniach v Google AdWords (pokiaľ je s ním prepojený - viď vyššie)
    • určené najmä pre tých, ktorí sa venujú SEO (optimalizácii webstránok)
    • obsahuje prehľady a štatistiky o najčastejších kľúčových slovách na vlastnej stránke, ktoré Google identifikoval pri indexovaní (prehľadávaní) stránky; ďalej štatistiky o externých aj interných odkazoch; o vyhľadávaných slovách, pri ktorých sa návštevník dostal na danú stránku; o chybách indexovania; a mnoho ďalšieho
    • prehľady pre všetky vlastnené webstránky pod jednou strechou, t.j. pod jedným Google-kontom
    • mail od Googlu pre každého
    • sociálna sieť podobná Facebooku
    • vytváranie a zdieľanie dokumentov
    • možno použiť ako náhradu za MS Office - Word, Excel, PowerPoint, Kreslenie, atď.
    • zadarmo a bez potreby inštalácie, stačí sa prihlásiť a začať pracovať
    • nielen vyhľadávanie videí, ale aj ich hosťovanie a prehrávanie, najmä viachodinových filmov alebo dokumentov v jednom celku
    • príklad: Money as Debt
    • podľa mňa najlepšie mapy a detailné satelitné zábery na internete
    • výborný vyhľadávač trasy
  • Google Prekladač: http://translate.google.com/
    • kvalitné prekladanie z a do všetkých jazykov
    • zvláda aj prekladanie celých fráz, pokiaľ sa na internete vyskytujú dostatočne často
    • možnosť preloženia celej webstránky a jej následného prezerania, stačí iba zadať jej adresu
    • nástroj na zostavenie si vlastného zoznamu článkov a iného obsahu webu, ktorý má byť automaticky ponúkaný na prečítanie pri jeho doplnení
    • ja využívam najmä funkciu poznámok, kam si píšem všetky postrehy, na ktoré narazím pri čítaní
    • poznámky sa dajú sprístupniť aj verejnosti, takže na ich prečítanie sa nemusím znovu prihlasovať, stačí poznať URL adresu
    • šikovný nástroj na jednoduchú tvorbu a zdieľanie fotoalbumov
    • fotoalbumy môžu vidieť (pokiaľ to človek povolí) aj ostatní ľudia (rodina, priatelia) bez toho, aby sa potrebovali prihlasovať - je to jednoduchšie od Facebooku, pretože na Facebooku musí mať človek vlastné konto, aby si mohol pozrieť fotky priateľov - napr. moja babka sa kvôli tomu na Facebook určite prihlasovať nebude
    • zaujímavá je možnosť priradenia lokácie k albumom alebo fotkám - človek potom na mape vidí, kde všade bol
  • Blogger (blogspot): http://www.blogger.com/
    • blogovací nástroj, ktorý Google kúpil a prepojil s ostatnými Google nástrojmi (stačí teda jedno Google konto)
    • možnosť prepojenia s Google AdSense, s Vlastným prispôsobeným vyhľadávaním Google, s Google Analytics a s Google Webmasters (všetky viď vyššie) + automatické prepojenie s Picasaweb (viď vyššie)
    • nástroj na zdieľanie a prezeranie videa, pozná ho hádam každý
    • Google ho pred pár rokmi kúpil a následne prepojil so svojim systémom, takže si človek vystačí s Google kontom a hneď môže zdieľať svoje videá
    • možnosť prepojenia s Google AdSense (viď vyššie) a teda možnosť zarábania na vlastných zverejnených videách
    • nepoužívam, uvádzam to iba pre zaujímavosť
    • experimentálne projekty Google
    • je ich veľa, avšak oplatí sa ich prelistovať, niektoré sú naozaj zaujímavé a nemalo by zmysel ich tu vymenovávať jednotlivo

streda 21. septembra 2011

Myšlienka dňa

Niekde dlh musí byť, inak by neboli peniaze. Centrálna banka peniaze nedarováva, ale požičiava. Ak nemá dlh štát, tak ho majú domácnosti, firmy, obce. Ak znižujú zadlženosť domácnosti ako v Japonsku, tak rastie dlh štátu. Dá sa to urobiť aj tak, že dlh nemá v danej ekonomike ani vláda, ani domácnosti. To je prípad, keď by ten štát získaval peniaze zo zahraničia - vysoké obchodné prebytky, turistika, alebo značná časť obyvateľstva robí v zahraničí ako gastarbeiteri, alebo zahraničné subjekty masívne investujú a pod. To potom ale musí vznikať dlh niekde v tom zahraničí. To je prípad USA, kde vznikal dlh všade a peniaze ako svetové platidlo odchádzali za hranice.

nedeľa 11. septembra 2011

Pochybnosti o večnosti ľudskej duše

Prirodzenou otázkou každého človeka je, čo sa s ním stane po jeho smrti. Nakoľko doteraz ešte nikto nepriniesol žiaden priamy dôkaz o dianí po smrti, majú ľudia tendenciu uchyľovať sa k mýtom, poverám, viere. A pritom stačí používať logiku a klásť si správne otázky. Pri hlbšom zamyslení musí prísť každý rozumný človek k záveru, že otázka je položená nesprávne.

Tou správnou otázkou je totiž presný opak - je to otázka: "Čo sa dialo s ľudským vedomím, t.j. dušou, pred narodením?". Je rozumné a logické predpokladať, že po smrti to bude rovnaké, ako pred narodením.

Sú viaceré možnosti:
  1. Duša človeka existovala aj pred narodením a vznikla v nejakom okamihu pred narodením (či už vznikne sekundu alebo milión rokov pred narodením, je to jedno). Nie je podstatné, ako vznikla, môžeme si to napr. predstaviť tak, že ľudskú dušu vytvoril všemocný Boh. Z takejto možnosti plynú 2 logické závery:
    • Ľudská duša môže neexistovať. Tak, ako neexistovala pred jej vytvorením, tak môže neexistovať aj po jej zániku (či už zanikne sekundu alebo milión rokov po smrti, je to jedno).
    • V takom prípade je zbytočné oddeľovať narodenie od vzniku duše a smrť od zániku duše - je logické spojiť tieto udalosti tak, že duša vzniká narodením a zaniká smrťou.
  2. Duša človeka existovala aj pred narodením, pričom existovala vždy, t.j. nekonečne dlho. Aj z tejto možnosti opäť plynú 2 závery:
    • Keďže duša existovala vždy, tak ju nikto nevytvoril. Nevytvoril ju teda ani Boh, ktorý tým pádom nie je všemocný (nemôže vytvoriť dušu človeka). Duša človeka sa tým stáva rovnocennou s Bohom.
    • Obdobie života na Zemi je nekonečne krátky okamih voči nekonečnosti existencie duše pred narodením. Život na Zemi je tým pádom tak bezvýznamný (kvôli svojej krátkosti trvania), že sa stáva úplne nepodstatným a nemôže teda určovať, čo bude s dušou po smrti, t.j. ani to, či niekto skončí v pekle.
  3. Duša človeka pred narodením neexistovala. V takom prípade máme iba jeden logický záver:
    • Tak, ako duša neexistovala pred narodením, tak rovnako nebude existovať ani po smrti.

Je zvláštne, že ľudia väčšinou nemajú problém s prijatím myšlienky, že ich duša pred narodením neexistovala a zároveň striktne odmietajú myšlienku, že po smrti už ľudská duša (opäť) neexistuje. Zrejme to vyplýva zo strachu z neznámeho, pretože len málokto si vie predstaviť, že by už definitívne prestal existovať.

štvrtok 8. septembra 2011

Myšlienka dňa

Keby sa voľbami mohlo niečo zmeniť, politici by ich už dávno zrušili.

sobota 27. augusta 2011

Poviedka o mladom nadržanom proletárovi

Obrázok: stockphotos.sk

Slušný 25-ročný zamestnaný proletár zo stredne veľkej slovenskej obce s lokálne priemernou mzdou šiel na diskotéku do vedľajšej obce, kde si našiel krásnu babu a za budovou diskotéky jej v ten istý večer spravil dieťa. Majú sa radi, tak sa zoberú a chcú bývať vo vlastnom. Tak si našli pekný nový domček za 100-tisíc EUR (83 300€ bez dph, DPH je 16 700€).

Chlapec chytil pero a papier a počíta ...
Domček 100-tisic - banka mu dá celú sumu za neuveriteľne nízky úrok 3,75% p.a. Splácať bude 40 rokov 406 EUR (celú jeho netto mzdu) mesačne a dokonca mu odpustia aj iné poplatky. Za 40 rokov pošle banke 195-tisic EUR (banka má z toho ryžu 95 000€).

Počíta ďalej.
Na to, aby mal netto 406€, musí mať supehrubú mzdu na úrovni dnešných 676€ a tú si musí udržať celých 40 rokov. Je jedno či ide o dane, zdravotné, sociálne, starobné - proste je to zákonné výpalné mesačne 270€. Za 40 rokov takto pošle štátu 130 000€.

V závere rozmýšľa, či má poslať babu na potrat a ísť sa obesiť. Na to, aby získal majetok v hodnote 83300€, musí za 40 rokov odovzdať štátu 146 700€ a banke 95 000€. Spolu teda musí odovzdať 241 700€.
Nadobudnutý majetok predstavuje 25,6% z jeho superhrubej mzdy 325 000€ za 40 rokov. Štát zobral 45,1% z jeho superhrubej mzdy a banka zobrala 29,2% z jeho superhrubej mzdy v priebehu 40 rokov.

Keď so svojimi vnukmi vo veku 65 rokov dostane svoj čistý list vlastnícta k domu, v ktorom 40 rokov žil a ktorý 40 rokov zveľaďoval (ktovie za aké peniaze, keďže z celej mzdy platil hypotéku), bude veľmi šťastný, pretože mu už zostáva len 5 rokov práce na to, aby od štátu dostal výmer na minimálny dôchodok.

Celé je to samozrejme fikcia, pretože chlapec by na začiatku zrejme skapal od hladu (pokiaľ nemá rodinu, ktorá mu to pomôže ťahať). Je tam veľa premenných - výška mzdy a benefitov, prehodnotenie hypoúveru, nepočíta sa s infláciou, ktorú by mal dorovnať plat, atď. Ale takto to asi vychádza.

sobota 20. augusta 2011

Máš dve kravy

Obrázok: omalovankykvytisknuti.info
Pred viacerými rokmi som na webe našiel zaujímavú úvahu o odlišnostiach medzi národmi, náboženstvami a ekonomicko-politickými systémami. Odlišnosti boli šikovne vyjadrené prostredníctvom dilemy, ako hospodáriť s dvoma kravami.
Dnes mi na mail prišla upgradovaná verzia tejto úvahy, zohľadňujúca aj dianie v súčasnosti.

Pohľady na hospodárenie v rôznych politických, náboženských a národných zoskupeniach:
  • KRESŤANSTVO - Máš dve kravy. Jednu dáš susedovi.
  • ISLAM - Máš dve kravy. Jednu si necháš, druhú vymeníš za manželku
  • SOCIALIZMUS - Máš dve kravy. Štát ti obe vezme a dá ti trochu mlieka.
  • KOMUNIZMUS - Máš dve kravy. Štát ti obe vezme a zavrie ťa.
  • NACIZMUS - Máš dve kravy. Štát ti obe vezme a zastrelí ťa.
  • EURÓPSKA ÚNIA - Máš dve kravy. Štát ti obe vezme, jednu zastrelí, druhú podojí a mlieko vyleje do rieky.
  • TRADIČNÝ KAPITALIZMUS - Máš dve kravy. Jednu predáš a kúpiš si býka. Stádo sa zväčšuje a hospodárstvo rastie. Nakoniec všetko predáš a ideš do dôchodku.
  • SLOVENSKÝ KAPITALIZMUS - Na dve kravy si vezmeš pôžičku od banky vo výške 1,6 milióna EUR a odsťahuješ sa na Bahamy. Banka následne zistí, že to neboli kravy zo zlata, ako bolo súdnym znalcom doložené, ale dve vychrdlé kozy. Rozdiel zaplatia daňoví poplatníci a súdny znalec bez újmy pokračuje vo svojej činnosti.
  • AMERICKÁ AKCIOVKA - Máš dve kravy. Predáš jednu a nútiš druhú, aby dávala mlieko za štyri. Neskôr najmeš konzultanta, aby zistil, prečo to krava nevydržala a musela byť utratená.
  • FRANCÚZSKA AKCIOVKA - Máš dve kravy. Začneš stávkovať, pretože chceš tri.
  • JAPONSKÁ AKCIOVKA - Máš dve kravy. Navrhneš ich tak, aby boli desať krát menšie a dávali dvadsať krát toľko mlieka.
  • ČÍNSKA AKCIOVKA - Máš dve kravy. K tomu 300 ľudí, ktorí ju doja. Vykazuješ plnú zamestnanosť, vysokú produktivitu teliat (aj keď býka nemáš), a zatkneš novinára, ktorý tieto údaje zverejňoval.
  • BRITSKÁ AKCIOVKA - Máš dve kravy. Obe sú šialené.
  • TALIANSKA AKCIOVKA - Máš dve kravy. Nevieš ale, kde sú, a tak ideš na obed.
  • RUSKÁ AKCIOVKA - Máš dve kravy. Spočítaš ich ešte raz a zistíš, že ich máš päť. Spočítaš ich ešte raz a zistíš, že ich máš 42. Prestaneš počítať a otvoríš ďalšiu fľašu vodky.
  • GRÉCKA AKCIOVKA - Máš dve kravy. Obe zješ a požiadaš EÚ o dve nové.

Na webe sa nachádzajú rôzne verzie tejto úvahy, pričom sú priebežne doplňované a rozširované. Linky uvádzať nebudem, pretože je toho naozaj veľa, stačí trochu googliť.

utorok 16. augusta 2011

Ako vznikajú peniaze zo vzduchu


Obrázok: peniaze.pravda.sk
Čo sú to peniaze a ako vznikajú, je otázka, nad ktorou sa len málokto zamyslí. Preto len málo ľudí vie o nasledovných faktoch:
  • Peniaze sú dlh a dlh sú peniaze
  • Peniaze vznikajú "zo vzduchu" vďaka frakčnému bankovníctvu

Už dlhší čas som koketoval s myšlienkou investovať čas a energiu do detailného vysvetlenia celého princípu vzniku peňazí a do odhalenia ich podstaty. Ide o verejne prístupné informácie, ktoré sa však na školách neučia (ani na vysokých ekonomických školách) a ktoré nenájdete ani v médiách.
Vďaka Bohu som dnes našiel blog, ktorý všetky tieto aspekty vysvetľuje. Načo teda nosiť drevo do lesa, keď stačí uviesť odkaz na blog:

Čo sa stane, keď vložíte 100 EUR do banky? Prečítajte si uvedený blog - čaká vás prekvapenie.

Doplnenie 03.10.2012:
Veľmi dobrý článok, ktorý pojednáva o vzniku peňazí, kvantitatívnom uvoľňovaní, agregátoch M0, M1, M2, M3 a s tým spojenou peňažnou zásobou, je na stránke ako-investovat.sk.

pondelok 8. augusta 2011

Smutní Slováci

Obrázok: eduarddlabola.wz.cz
Včera som v televíznych novinách videl zaujímavý príspevok, ktorý pojednával o medzinárodných manželstvách. Jeden Slovák, ktorý sa oženil s Brazílčankou, sa posťažoval, že jej jednoducho nedokáže vysvetliť, prečo sú Slováci takí smutní a prečo si nepomáhajú tak, ako je ona z domovu zvyknutá.

Myslím si, že to nie je o peniazoch alebo majetku. Trochu som googlil a zistil som, že brazílska priemerná mzda je o niečo nižšia ako tá naša. Slováci si jednoducho nedokážu užívať život bez ohľadu na finančné pomery. Hlbšia príčina pre mňa ostáva neznáma a preto si myslím, že by sme sa mali nad týmto smutným faktom zamyslieť.

piatok 22. júla 2011

Injekcie do kolena


Obrázok: uihealthcare.org

Podľa tvrdenia môjho chirurga má cca polovica ľudí problémy s kolenami. Koleno je suverénne najproblémovejší kĺb tela, v počte zranení je ďaleko pred ramenom, ktoré je druhé v poradí úrazovosti.

Ja mám problémy s pravým kolenom už od strednej školy, čím som sa dopracoval k sérii bohatých zážitkov a skúseností. Pri úraze, alebo prílišnej námahe kolena, môže doktor človeku naordinovať vybratie vody alebo krvi z kolena, prípadne vpichnutie špeciálnej injekcie s výživovým roztokom (napr. Sinovial). V oboch prípadoch ide o stresujúcu udalosť. Nepríjemné pocity pri vpichovaní ihly do kĺbu možno ztlmiť jediným spôsobom - človek musí byť čo najviac uvoľnený. Čím viac sú svaly uvoľnené, tým pohodovejší bude priebeh zákroku. Nie je to jednoduché, avšak takéto cielené sústredenie stojí za to. Mne pomáha napr. jednoduchá finta - snažím sa pozerať tam, kde neuvidím tú hrozivú injekčnú striekačku. Iba by ma zbytočne znervóznila, čo by viedlo k prirodzenému podvedomému obrannému reflexu, ktorým je v tomto prípade stiahnutie svalov.

P.S. Práve som sa vrátil od doktora a môžem potvrdiť, že to naozaj funguje. Pri uvoľnenej nohe bol priebeh zákroku bezproblémový.

štvrtok 21. júla 2011

Gastrolístky - vhodné akurát pre nesvojprávnych

Foto: TVNOVINY.sk
V boji o gastrolístky, ktorý v poslednom období na politickej scéne prebieha, ako obvykle prehral zdravý rozum a zvíťazil lobbing firiem, ktoré z nezmyselného zákona profitujú.

Navrhovaná zmena mala vytvoriť priestor pre možnosť odmietnutia gastrolístkov, ktoré nie sú ničím iným, iba odlišným typom bankovky - s obmedzenou platnosťou 1 rok a s určeným účelom využitia. Ak by zmena prešla, mohli by si ľudia zvoliť, či dostanú určenú sumu vyplatenú v regulérnych bankovkách, alebo v gastrolístkoch. Sloboda však niektorým ľuďom nevonia a tak sa zdá, že boj o gastrolístky vyhrali gastrofirmy, ktoré lístky tlačia a vydávajú. Samozrejme si pri tom nezabudnú zakaždým odkusnúť kus koláča, ktorý tým pádom chýba zamestnancom.

Problém má však hlbšie korene. Všetko sa začína v myslení ľudí, ktorí:
  • nechápu, že majú svoj plat znížený o poplatky za vydávanie gastrolístkov, resp. že si zo svojho platu kvôli gastrolístkom kúpia menej, nakoľko sú ceny navýšené o poplatky, ktoré platia reštaurácie a supermarkety gastrofirmám. Obvyklá argumentácia "však to platí zamestnávateľ, mne je to jedno" je chybná, pretože zamestnávateľ to platí z platu zamestnanca, ktorý by zamestnanec mohol dostať ale práve kvôli gastrolístkom v plnej výške nedostane.
  • si myslia, že práve oni vedia, čo je pre druhých ľudí najlepšie. Nútiť ľudí využívať časť svojho platu spôsobom, ktorý niekto iný určí, nemá nič spoločné s demokraciou a so slobodou. Keď sa rozhodnem, že dnes využijem peniaze iným spôsobom, žiaden štát ani iný človek mi v tom nesmie brániť. Ľudia nezomrú od hladu len preto, že by nedostávali "peniaze viazané na určený účel - stravovanie".
  • nemajú radi slobodu. Možnosť slobodnej voľby naozaj niekomu môže privodiť hlavybôľ. Pre takých ľudí by sa mohol zriadiť prerozdeľovací úrad, do ktorého by ľudia mohli dobrovoľne odovzdať celú svoju výplatu a úrad by im cez poukážky presne určil, ako majú so svojimi peniazmi naložiť. Ďalšie možné riešenie je zbaviť takých ľudí svojprávnosti.
  • si myslia, že po zrušení gastrolístkov skrachujú všetky reštaurácie. Nie, všetky neskrachujú. Do večných lovíšť odídu iba tie, ktoré nie sú životaschopné. Nech sa reštaurácie snažia presadiť v skutočnom konkurenčnom boji. Každý podnikateľ by veľmi rád podnikal v štátom dotovanom prostredí. Takéto podnikanie ale nemá nič spoločné so slobodným trhom a s férovým kapitalizmom. Zvýhodňovanie jednej skupiny podnikateľov na úkor druhej skupiny ešte nikdy v histórii z dlhodobého hľadiska neprinieslo nič dobré. Práve naopak.

Gastrolístky sú nezmysel. Štát prostredníctvom nich diktuje ľuďom, ako majú žiť. To je presný opak slobody. To už rovno môžeme zaviesť povinné poukážky na toalety, aby ľudia náhodou nezabudli vyprázdniť to, čo na obed naplnili. Samozrejme takéto poukážky by platili iba na certifikovaných toaletách. Certifikáciu by zabezpečovali špecializované firmy. Bez pochýb, za poplatok - veď poukážky sú tu na to, aby sa na nich dalo dobre zarobiť.

utorok 19. júla 2011

Myšlienka dňa

„Nejde o to, ísť hlavou proti múru, ale skôr o to, nájsť očami dvere“ - Ernst Werner von Siemens

Odpadky v Sade Janka Kráľa

Minulý týždeň som sa išiel s priateľkou po robote prejsť do Sadu Janka Kráľa a keďže bolo veľmi teplo, kúpili sme si predtým v Auparku nanuky na osvieženie. Príjemnú prechádzku mi jemne znepríjemňoval iba fakt, že po vychutnaní si dobrého nanuku v prechádzkovom tempe som nemal kam odhodiť lepkavý obal.

Tento typicky slovenský neduh som postrehol už na viacerých miestach, ale nečakal by som to na mieste, ktoré patrí k turistami, ako aj Bratislavčanmi, najnavštevovanejším. Jednak bol problém nájsť vôbec nejaké koše na odhadzovanie odpadkov a jednak ak som nejaký našiel, tak bol nielen plný, ale dokonca z neho odpadky kypeli na zem, čo pre návštevníkov parku nie je veľmi príjemný pohľad. Až po prejdení celého parku sa mi podarilo nájsť jeden jediný nekypiaci kôš, ktorý mi pomohol zbaviť sa obalu z nanuku.

Nedalo mi, musel som o tom napísať blog, aby som sa vyventiloval, pretože mi to vŕtalo hlavou celý týždeň. Myslím si, že Slovensko má na viac, ako len na špinavé parky plné odpadkov pohodených po zemi. Ak chceme, aby ľudia udržiavali čistotu hádzaním odpadkov do koša, musíme pre to najprv vytvoriť vhodné podmienky. Snáď sa to v budúcnosti zlepší a dožijem sa doplnenia počtu košov, ako aj ich pravidelnejšie vysypávanie.

sobota 16. júla 2011

Prečo je úžera zločin

Na úžeru existujú dva protichodné pohľady. Jeden pohľad klasifikuje úžeru ako zločin z dôvodu zneužitia núdze iného človeka na vlastný prospech, druhý pohľad hovorí o slobodnom rozhodnutí poberateľa pôžičky s jednostranne nevýhodnými podmienkami a dobrovoľnom akceptovaní takýchto podmienok. Náš právny systém úžeru zakazuje a trestá. Prečo?

Zmerať mieru slobody pri rozhodovaní sa o akceptovaní nevýhodnej pôžičky je prakticky nemožné. Pre lepšie objasnenie situácie uvediem jeden výstižný prispevok diskutéra, ktorý oponoval inému diskutérovi presadzujúcemu princíp slobody pri akceptovaní pôžičky:
  • 1. Nerozumel si tomu, čo som Ti napísal - že poznáš iba dve k r a j n o s t i.
    Lebo si nechcel rozumieť.
    A napriek tomu si moje slová potvrdil svojou poslednou vetou.
    Teda - že poznáš len bipolaritu krajností - buď absolútnu slobodu (ktorú chybne nazývaš demokracia) a diktatúru.
    Nič iné nepoznáš.
    .
    2. Pre posledný pokus - aby si pochopil, čo som hovoril - musím použiť nadsádzku.
    Teda isté zveličenie.
    Okrem dvoch zmluvných subjektov - poskytujúci a preberajúci službu - je tu ešte prostredie, kde sa akt uskutočňuje. A to prostredie je kryté nejakým úzusom, pravidlami. A keďže tu hovoríme o našom štáte (teda nie o juhoamerickej džungli, či pralese), je to územie, na ktoré sa vzťahujú konkrétne pravidlá, zákony.
    .
    Takže, je tu - okrem dvojice subjektov - ešte istý vyšší "poriadok", ktorým sa - v prípade neakceptovateľnosti aktu, činu - riadia konzekvencie.
    .
    A tak, myslieť si (a tu používam to zveličenie), že ak by ktosi povedal komusi, že mu dá 10 000 EUR, ak sa dá ihneď ním zastreliť - že to je "demokracia" - a "je to len a len jeho vec", je bláhové takto uvažovať.
    Je to trestný čin.
    Je to vražda.
    .
    A rovnako to nemá nič spoločné s - d e m o k r a c i o u .
    Demokracia a Právny štát - sú súrodenci - ktorí sa mame vydarili.
    .
    A tak si, prosím, nemýľ bezprávny stav a neobmedzenú svojvôľu - s demokraciou.

pondelok 11. júla 2011

Mýtus o multiplikatívnom zdražovaní pri zvýšení DPH


Foto: spravy.pravda.sk
V minulom blogu o zvýšení DPH som vysvetlil, prečo čisto matematicky vzato nedochádza k zdražovaniu o rovnaký počet percentuálnych bodov, o aký bolo DPH zvýšené. Poďme sa teraz pozrieť na ďalší mýtus šírený pri každom zvyšovaní DPH. Je ním mýtus o multiplikatívnom zdražovaní.

Kto rozumie základnej myšlienke, ktorá stojí za daňou z pridanej hodnoty (DPH), tomu je hneď jasné, že zvýšením DPH dôjde v každom medzičlánku obchodného reťazca k zvýšeniu iba alikvotnej čiastky v rovnakej percentuálnej výške tak, aby suma týchto čiastok dala na konci sumu navýšenia vypočítanú z koncovej ceny iba jeden krát. Rozhodne nie je pravda, že sa celá koncová cena navýši o rozdiel medzi starou a novou DPH toľkokrát, koľko medzičlánkov sa zúčastňuje na výrobe a distribúcii tovaru alebo služby. Argument, že každý medzičlánok musí zvýšenú DPH zaplatiť a preto sa DPH z koncovej ceny zvýši viacnásobne, odporuje základnému princípu dani z pridanej hodnoty. Každý medzičlánok totiž platí DPH iba z pridanej hodnoty, nie z celej sumy, za ktorú sa tovar predá ďalšiemu obchodníkovi v reťazci. Funguje to vďaka tomu, že každý podnikateľ si znižuje DPH zaplatenú na výstupe o DPH, ktorú zaplatil na vstupe, čiže pri nákupe. Výsledok je potom taký, že DPH je zaplatená iba z rozdielu medzi predajnou a nákupnou cenou. Z týchto navýšení cien v každom medzičlánku je poskladaná koncová cena, z ktorej koncový spotrebiteľ zaplatí celú DPH. Inými slovami, zvýšenie DPH sa na koncovej cene premietne iba raz a to v určenej výške.

Príklad:
  • Pri cene tovaru 100 EUR bez DPH, pôvodnej DPH 19% a zvýšení o 1% na 20% bude cena s DPH rovná 119€ pred zvýšením a 120€ po zvýšení, pričom nezáleží na počte obchodníkov, dodávateľov a iných medzičlánkov, ktoré sa na tvorbe, distribúcii a predaji tovaru zúčastňujú.

nedeľa 10. júla 2011

Müsli na iný spôsob

Raňajky sú najdôležitejším jedlom dňa a preto sa počas pracovných dní snažím zjesť vždy aspoň nejaký jogurt. Cez víkendy je však na raňajky viac času a tak som začal experimentovať s prílohami k müsli.

Klasický variant pozná snáď každý. Müsli s mliekom. Nie je to zlé, časom som však radšej presedlal na iné spôsoby, ktoré mi chutia viac. Prvou alternatívou, ktorú som dlho praktizoval, bolo müsli s jogurtom. Naučil ma to kolega v práci a musím uznať, že je to oveľa lepší spôsob ochutenia ako müsli s mliekom. Pri tomto variante je možné použiť prakticky akýkoľvek jogurt a tým dotvárať ľubovoľné chuťové kombinácie podľa vlastnej fantázie.

Nedávno som len tak zo zvedavosti vyskúšal použiť na müsli namiesto jogurtu niečo úplne iné. Som hrdý na to, že som tým vynašiel najlepšiu možnú kombináciu, aká bola kedy pre müsli vymyslená. Ide o müsli s detskou výživou. Každý víkend si do posledného sústa tento zázrak vychutnávam a zatiaľ ma to neomrzelo. Vzhľadom na fantastickú chuť si myslím, že ma to ani neomrzí. Teraz experimentujem s rôznymi príchuťami detskej výživy, aby som našiel svätý grál müsli.

Prajem dobrú chuť.

streda 6. júla 2011

Maturitné otázky z matematiky

Nová maturita: Matematika 1
Monika Reiterová – Katarína Partiková
Vydavateľstvo Príroda
ISBN 80-07-01309-1

Prednedávnom mi prišiel na mail klasický spam, ktorých dostávam denne niekoľko. Tento ma však svojou iróniou a precíznosťou vypracovania zaujal natoľko, že mi bolo ľúto ho vymazať. Prišiel čas podeliť sa o tento spam aj s ostatnými. Forma blogu mi pripadá kultivovanejšia, ako rozposielať to mailom, pretože blog si prečíta len ten človek, ktorého to zaujíma. Takto aspoň neobťažujem ostatných ľudí, ktorí o to záujem nemajú.

Maturitné otázky z matematiky na budúci rok:
  1. Sudca zoberie 15000 € za to, že spôsobí procesnú chybu, po ktorej prepustia mafiána z väzby a 3000 € za prekvalifikovanie trestného činu kvôli nižšej sadzbe odňatia slobody.

    Koľko mafiózov musí pustiť a koľko paragrafov prepísať, aby si mohol kúpiť stavebný pozemok na Slavíne rozmerov 50x20m, keď 1m2 stojí 5.000 €?
    .
  2. Poslanec berie 3000 € za hlasovanie o návrhu zákona. Za členstvo v rôznych dozorných radách poberá mesačne: 2000 €, 1500 €, 3300 € a 1500 €. K tomu navyše týždenne za lobing 1500 €.

    Čo sa mu viac oplatí: sedieť v parlamente alebo sa venovať len svojim kšeftíkom, keď o dôležitejšom zákone sa hlasuje priemerne raz za týždeň ?
    (Poslanecky plat neberte do úvahy - beží mu v obidvoch prípadoch).
    .
  3. Súkromný podnikateľ - majiteľ menšej stavebnej firmy sa uchádza o štátnu zákazku za 200 000 €, o udelení ktorej rozhodujú traja úradníci.

    Vypočítajte:

    a) Aký veľký úplatok musí dať každému úradníkovi za predpokladu, že všetkým dá rovnako a že na to obetuje 10 % z celkového objemu zákazky.

    b) O koľko € musí dať úradníkom druhý podnikateľ viac, ak chce pretromfnúť predchádzajúceho staviteľa o 5 %.

    c) Koľko € ostane každému zo súkromníkov z objemu zákazky po odrátaní úplatkov.

    d) O koľko € musí prvý podnikateľ oklamať daňový úrad, aby vykompenzoval stratu z úplatkov.
    .
  4. Gejza V. má na starosti 3 prostitútky. Keď každý obslúžený zákazník zaplatí 70 €, koľko klientov potrebuje zohnať jedna baba, aby si mohol Gejza zaplatiť 3000 € za svoju dennú dávku koksu, pričom každá štetka si nechá 20% zo zárobku?
    .
  5. Taxikár predá denne dve kradnuté autorádia, z čoho má províziu 30 € za kus. Navyše ma týždenne ďalšie dve tisícky za tipy pre vykrádačov bytov a 30 € keď prešacuje vrecká opitému zákazníkovi.

    Vypočítajte, ako dlho mu potrvá, kým dá dokopy 10 000 € na výpalné pre taxikársku mafiu za to, že dostane flek na lepšej ulici?
    .
  6. Babička poberá mesačný dôchodok vo výške 280 €. 70€ mesačne ju stojí garsónka, ďalších 50 € strava a 20 € lieky. 15 € dá na kostol a vnuk ju pri návšteve každý mesiac pumpne o 33 €.

    a) Ako dlho bude babke trvať, kým našetrí 150 € do obálky pre primára, aby jej predpísal injekcie na reumu?

    b) Koľko takýchto obálok musí primár zobrať, aby mohol ísť na dvojtýždňovú dovolenku na Havajské ostrovy? (Cena dovolenky je 3000€)
    .
  7. Starosta povolí na pozemku pred základnou školou výstavbu a prevádzku pohostinstva s hracími automatmi, pričom mu v tomto rozhodnutí výrazne pomôže 1500 € od jej budúceho prevádzkovateľa.

    Vypočítajte koľko ďalších krčiem musí žiadať o povolenie prevádzky, aby starosta postavil rodinný dom pre svoju dcéru.

    Poznámky:
    1. Cena stavebného materiálu na dom je 330 000 €.
    2. Stavebné práce nepočítajte - tie mu vykoná grátis stavebná firma, ktorej starosta dohodil výstavbu nového domu smútku a požiarnej zbrojnice bez verejnej súťaže.
    3. Cenu za pozemok taktiež neuvažujte, stavebná obecná parcela bola oficiálne prekvalifikovaná na smetisko a následne odkúpená za symbolickú cenu.

Výstižnejší popis reality na Slovensku som hádam ešte nevidel. Každý z týchto príkladov sa dá aj reálne vypočítať, v rámci zábavy je to fajn relax.
Poznámka pomimo: Do pozornosti dávam viackrát uvedenú sumu 3000 EUR, čo je 100 EUR denne.

utorok 5. júla 2011

Aká vysoká je miera prerozdeľovania na Slovensku?

Daňové zaťaženie na Slovensku

Veľa politikov, predovšetkým tých pravicových, s obľubou v televíznych diskusných reláciách opakuje argument o nízkej miere prerozdeľovania na Slovensku (t.j. podielu verejných výdavkov štátu na hrubom domácom produkte). Slovensko patrí medzi štáty s najnižšou mierou prerozdeľovania v rámci EÚ.

Moja peňaženka však pri pohľade na výplatnú pásku tento názor nezdieľa, preto som začal googliť, kde je pes zakopaný. Prvé číslo, na ktoré som sa zameral, bola samotná výška prerozdeľovania na Slovensku. Tá je podľa nadácie Hayek za rok 2011 rovná 42%, čo dokazuje, že na Slovensko skutočná pravica ešte nedorazila, ak sa tá súčasná dokáže hrdiť takýmto údajne nízkym číslom. Napriek tomu, že 42% je veľa, nie je to konečná miera zdaňovania na Slovensku. Podľa znázorneného grafu, ktorý som si požičal z analýzy dňa daňovej slobody za rok 2011 od nadácie Hayek (tabuľka a graf je cca v strede dokumentu), je priemerný podiel daní a odvodov vo výške až 52% platu! Zamestnancovi teda z jeho platu ostane menej ako polovica - iba 48%. (Pod pojmom "plat" chápem superhrubú mzdu, čiže skutočnú mzdu zamestnanca, ako som písal prednedávnom. Rovnako chápe mzdu aj uvedená analýza).

Miera prerozdeľovania v EÚ je v priemere naozaj vyššia. Za posledné roky sa podľa eurostatu pohybovala na priemernej úrovni medzi 45% - 48% (v roku 2007 vo výške 45,7%, dáta za rok 2010 a prognózu za rok 2011 som bohužiaľ nenašiel) . Dôvod na oslavu však nie je, keďže slovenských 42% je ďaleko od ekonómami odporúčaných 25%.

Pri pohľade na vyššieuvedené čísla je hneď zrejmý jeden paradox: samotná nadácia Hayek uvádza deň daňovej slobody podľa miery prerozdeľovania, ktorú vypočítala na úrovni 42%, pričom v tom istom materiáli sa uvádza celková miera zdanenia na úrovni 52%. Miera prerozdeľovania teda zjavne nevypovedá celú pravdu o celkovej miere zdanenia. Ako jediné vysvetlenie uvedeného rozporu mi napadá, že nie celé HDP skončí v peňaženkách daňových poplatníkov. Z toho vyplýva logický záver, že značná časť HDP, resp. bohatstva, sa vyváža zo Slovenska von. Teoreticky je možné mať každoročne stále vyššie HDP, ktoré každoročne znižuje podiel verejných výdavkov štátu na hrubom domácom produkte (čiže mieru prerozdeľovania) a zároveň vysoké daňové zaťaženie, čím vzniká rozpor medzi nízkou mierou prerozdeľovania a vysokým daňovým zaťažením. Možno keby som bol ekonóm, tak by mi to pripadalo ako samozrejmé.

piatok 1. júla 2011

Superhrubá mzda - okamih pravdy o výške daňového a odvodového zaťaženia

Pojem "mzda" je zdanlivo každému jasný. Našim politikom sa však počas posledných desaťročí podarilo vniesť do mzdového systému toľko chaosu, že už iba malé percento ľudí vie, aká je ich skutočná mzda.

Som presvedčený, že tento chaos je úmyselný, aby ľudia nevedeli, o koľko ich štát každý mesiac oberie. Okaté nepríjemné čísla sú zakrývané tzv. hrubou mzdou, čo je iba akási fiktívna medzisuma, ktorá nevypovedá ani o tom, koľko na zamestnanca minie zamestnávateľ, ani o tom, koľko zamestnanec nakoniec naozaj dostane na účet. Hrubá mzda je položená niekde uprostred týchto čísel a jej jediný zmysel je v kamuflovaní reality. Tou realitou je, že každý zamestnanec má skutočnú mzdu, tzv. superhrubú mzdu nazývanú aj cena práce, oveľa vyššiu, než si myslí.

Keby každý uchádzač o prácu diskutoval o svojom plate v kontexte skutočnej mzdy, t.j. superhrubej mzdy, diskusia by sa viedla o oveľa vyšších číslach. Zároveň by bolo každému zamestnancovi z výplatnej pásky hneď na prvý pohľad jasné, ako veľa mu štát z jeho skutočnej mzdy berie. V tom okamihu by ľudia začali od štátu požadovať kvalitnejšie služby a boli by aspoň o trochu menej ľahostajní k plytvaniu peňazí daňových poplatníkov. Veď pri takých vysokých cenách za služby štátu je logické vyžadovať vyššiu kvalitu. Druhým zásadným efektom takejto zmeny by bolo spravodlivejšie, resp. presnejšie porovnávanie platov v rámci EU.

Áno, často vyslovenou námietkou je fakt, že cena práce je už dnes uvádzaná na výplatnej páske. Bohužiaľ, ľudia tomuto číslu nerozumejú (ak si ho vôbec pozrú), čoho dôsledkom je, že nepovažujú odvody zamestnávateľa za súčasť ich platu. Zamestnávateľovi je však jedno, ako čo nazveme, keďže to musí tak či tak zaplatiť, a preto pokiaľ sa nebude o cene práce (superhrubej mzde) vyjednávať na pohovoroch (namiesto fiktívnej hrubej mzdy), dovtedy nebudú ľudia vedieť a hlavne chápať, aká je ich skutočná mzda a aké sú skutočné sumy každomesačne odvádzané štátu z ich výplaty.

Som preto rád, že sa našiel minister, ktorý má ambíciu urobiť v tomto chaose poriadok. Pevne dúfam, že sa súčasnému ministrovi práce a sociálnych vecí Jozefovi Mihálovi podarí zavedenie superhrubej mzdy presadiť a že to následný minister nebude meniť.

utorok 28. júna 2011

Ak Boh stvoril vesmír, potom kto stvoril Boha?

Teória veľkého tresku, pri ktorom vznikol vesmír, má svojich zástancov aj odporcov. Odporcovia väčšinou tvrdia, že keď z ničoho vzniklo niečo, tak v tom musel mať prsty Boh a preto práve Boh je stvoriteľom všetkého. Takto argumentujúci ľudia však väčšinou nedokážu vidieť za roh, aby sa sami seba opýtali, kto stvoril stvoriteľa, t.j. Boha.
Ak je možné, aby Boh vznikol z ničoho, prečo rovnaký princíp nemôže byť aplikovaný na predstavu vesmíru, ktorý vznikol z ničoho? Zatiaľ mi to vychádza tak, že "Boh" a "vesmír" sú 2 odlišné slová popisujúce to isté.

Na internete som našiel jeden veľmi výstižný názor, ktorý do hry zamiešava ešte otázku nekonečna:
  • Viera vo večnú hmotu vychádza zo zákona zachovania energie, teda že energia ani nevzniká ani nezaniká, iba prechádza z jednej formy na inú. Ľudia, ktorí s hypotézou večnej hmoty neboli spokojní, si vymysleli Boha, ktorý je podľa nich večný, a ktorý hmotu dočasne stvoril. Ľudia, ktorí s hypotézou večného Boha neboli spokojní, si vymysleli nadreálny prazdroj súcna, ktorý je večný a Boh je len jednou z jeho emanácií. Ľudia, ktorí s hypotézou večného prazdroja súcna neboli spokojní, si vymysleli energoinformačné pole, ktoré je podľa nich večné a prazdroj súcna je len dočasnou fluktuáciou tohto poľa. Ľudia, ktorí s hypotézou večného energoinformačného poľa neboli spokojní, si vymysleli ezoterické super-entity, ktoré sú podľa nich večné, existujú v čírej existencii a energoinformačné polia medzi nimi neustále vznikajú a zanikajú. A tak ďalej, a tak podobne. A preto sa ľudia dohodli, že vymýšľanie nadbytočných entít nikam nevedie a ak nejaká časť teórie nie je pre dosiahnutie výsledkov nevyhnutná, tak do teórie nepatrí.